Lubo Majer: Funkčnosť sa skrýva v premyslených detailoch

Lubo Majer: Funkčnosť sa skrýva v premyslených detailoch

22. 05. 2018

Známy slovenský designér Lubo Majer stojí za návrhmi našich kúpeľňových kolekcií Perola a Caseto, ktoré patria k nášmu luxusnému nábytku Myjoys. Kde čerpal inšpiráciu a ako sa vôbec navrhuje kúpeľňový nábytok? Na tieto a ďalšie otázky odpovedal v našom rozhovore.

Čím ste sa inšpiroval, keď ste navrhoval kúpeľňovú kolekciu Perola plnú kontrastov, ako tvarových, tak materiálových?

Prírodou. Inšpirácia bola prírodná a historická. Dubové drevo sa používalo oddávna na stavbu mostov. Je trvanlivé. Zároveň je to drevina s veľmi peknou kresbou. Chcel som priniesť skutočné drevo do priestoru kúpeľne. Návrh bol prvotne spracovávaný pre kombináciu s kovovým umývadlom Kaldewei, aj toto podporilo myšlienku pravdivého dreveného materiálu a jeho použitie pre kolekciu Perola. Tvarovo je návrh podriadený ergonómii a funkčnosti, napríklad šikmo ustupujúce čelo podumývadlovej skrinky poskytuje miesto pre nohy.

Stretol ste sa s nejakou komplikáciou pri vytváraní tohto návrhu?

Komplikácií bolo niekoľko, použitý konštrukčný materiál – prírodné vyrastené drevo pri zmene vlhkosti mení svoj rozmer, k čomu v prostredí kúpeľne bežne dochádza. Museli sme sa pri konštrukcii vyrovnať s rôznymi toleranciami a umožniť zmenu rozmerov dielcov bez vplyvu na funkčnosť a pevnosť výrobku. Komplikácie sú ale bežnou súčasťou vývoja nového produktu a posúvajú výrobok a jeho konečnú kvalitu vpred.

Kde ste čerpal inšpiráciu pre elegantnú kolekciu Caseto?

Kolekcia Caseto vznikla čisto z praktických pohnútok. Kúpeľňový nábytok je umiestňovaný väčšinou v stiesnených priestoroch kúpeľne, kde je k dispozícii viac miesta na výšku než na šírku. Pri vytváraní návrhu som sa rozhodol tejto skutočnosti podriadiť a tvarovo prispôsobiť navrhovaný nábytok vertikálnemu priestoru. Okrem tohto dôvodu som sa farebnou kombináciou svetlého bieleho korpusu a čelných plôch z drevodekoru snažil nábytok opticky odľahčiť.

Na čo ste v návrhu kládol najväčší dôraz?

Na optickú čistotu a praktickosť. Navrhol som atypickú úchytku, ktorá harmonizuje s celkovým designom a zároveň slúži ako držiak na uteráky. Možno si poviete, že na zavesenie uteráku sa dá použiť akákoľvek úchytka, nie je tomu ale úplne tak, silnejší uterák na obyčajnú úchytku nezavesíte, je potrebný väčší priestor od čela zásuvky. Je to len malý detail, ale funkčnosť sa skrýva v premyslených detailoch. Táto praktická úchytka je len na podumývadlovej skrinke, úložné priestory na ostatných skrinkách sa otvárajú priamo uchopením dvierok.

Podľa akých požiadaviek ste vyberal materiály pre výrobu oboch kolekcií?

Základný materiál – laminovaná drevotriesková doska bol definovaný ako rozumný pomer kvality a ceny pri zadaní úlohy. Je to v Dreji bežne používaný materiál. Výber dekorov prebehol s cieľom priniesť do kolekcie nové neopozerané motívy s povrchom a štruktúrou čo najvernejšou k prírodnému drevu. Pri kolekcii Perola to bol voľbou prírodného masívneho dreva krok k novému materiálu, do tej doby v Dreji nepoužívanému. Ako ukázala reakcia trhu bolo to správne rozhodnutie.

Aké sú podľa vás aktuálne trendy v bytovom designe?

Momentálne vládne návrat k prírode, tlmenejšie farby, s jemnými akcentmi, kvalitné pravdivé materiály, individualizácia a je dosť populárne hovoriť o ekológii. Trendy v bytovom designe sú pestré, ich cykly sa skracujú a rýchlou dostupnosťou v online svete sa dostávajú stále nové nápady k zákazníkom. Častokrát je ťažké povedať, čo je vlastne aktuálny trend, až sa vnucuje otázka, či je toto potrebné až tak analyzovať a podliehať týmto módnym vlnám. V dobe, kedy si každý uvedomuje zbytočnosť konzumu, ktorý spôsobuje záťaž na životné prostredie je skôr potrebné nájsť si svoj vlastný štýl, ktorý vás vnútorne naplní a uspokojí. Snažiť sa o vytvorenie pohodového prostredia pre život, ktoré bude funkčné, a v ktorom sa budete cítiť dobre.

Riadite sa vôbec takými trendmi alebo ste verný svojmu osobitému štýlu?

Odo mňa ako od designéra sa očakáva tieto trendy vytvárať, prichádzať vždy s niečím novým a zároveň zmysluplným. Takto pristupujem aj k svojej tvorbe. Sám neviem povedať, či mám osobitý vlastný štýl (zrejme áno, pre mňa je zatiaľ nečitateľný :). Design je technicko-umelecká disciplína. Nový výrobok musí byť hlavne funkčný a vyrobiteľný za rozumnú cenu, ktorú dokáže trh akceptovať. A samozrejme musí byť estetický a novátorský. Je potrebné si uvedomiť, že vývoj produktu pre sériovú výrobu trvá rok, dva, niekedy aj viac. Takže to, čo teraz navrhnem by malo zapadnúť do trendu, ktorý bude aktuálny za dva roky. Niekedy je to dosť ťažká úloha.

Čo vás k designu priviedlo? Pozoroval ste u seba designérsky talent už odmala?

V dobe môjho detstva sme slovo design nepoznali. Ale stále som niečo kreslil, skladal a hlavne rozoberal. A zostalo mi to až doposiaľ. Bol to prirodzený vývoj a o inom povolaní som ani neuvažoval.

Čo najradšej navrhujete a prečo?

Nábytok. Je to mix funkčnosti a estetiky, ktorá je v prípade nábytku dôležitá. Zároveň mám rád akékoľvek nové výzvy, pri ktorých je potrebné hľadať netradičné riešenie.

Keď prídete k niekomu na návštevu, máte v sebe ukrytú tendenciu zamerať pozornosť na ich nábytok?

Už nie, ale stálo hodne síl sa to odnaučiť :).

Ďakujeme za rozhovor.

Nedarí sa vám nájsť,
čo potrebujete?

kontakt

Barbora Stoklasová

+420 461 653 937
Po-Pia 8-17 hod

info@dreja.sk

Alebo sa pozrite do našej poradne, kde nájdete najčastejšie otázky na naše produkty.

Šup sem s otázkou

* Povinná položka

Pridať komentár ku článku

*
*
*

Nový katalóg

Schválne sa teraz pozrite, že stojí naozaj za to.

Prezrieť katalóg
 

Originálny design

 

Nábytok na mieru

 

5 rokov záruka

Sme (skoro) všade. Hľadajte a nájdete nás na:


Odoslaním reakcie na tento inzerát poskytujete prevádzkovateľovi svoje osobné údaje za účelom a po dobu realizácie výberového konania. V súvislosti so spracovaním osobných údajov máte príslušné práva: (i) na prístup k osobným údajom, (ii) na opravu či doplnenie nepresných alebo nepravdivých osobných údajov, (iii) na vymazanie osobných údajov, ak už osobné údaje nie sú potrebné pre účely, pre ktoré boli zhromaždené či inak spracované, alebo ak zistíte, že boli spracované protiprávne, (iv) na obmedzenie spracovania osobných údajov vo zvláštnych prípadoch (v) na prenositeľnosť údajov a (vi) na vznesenie námietky, po ktorej spracovanie Vašich osobných údajov bude ukončené, ak sa nepreukáže, že existujú závažné oprávnené dôvody pre spracovanie, ktoré prevažujú nad Vašimi záujmami alebo právami a slobodami, predovšetkým pokiaľ je dôvodom prípadné vymáhanie právnych nárokov a (vii) obrátiť sa na Úrad pre ochranu osobných údajov. Ďalšie informácie o spracovaní údajov spoločnosťou LMC s.r.o., IČO: 264 41 381, so sídlom Praha 7, Jankovcova 1569/2c, PSČ 170 00 poskytuje poverenec pre ochranu osobných údajov Jan Svoboda, e-mail: Jan.Svoboda@lmc.eu, resp. sú dostupné na https://www.lmc.eu/cs/zasady-ochrany-soukromi/.