Michael, operátor formátovacej píly

Michael, operátor formátovacej píly

29. 10. 2021 autor - Lukáš Víšek

Lukáš Víšek

Každý proces má svoj začiatok aj koniec. Rovnako tak aj náš nábytok. Každá kúpeľňová skrinka začína ako malý diel skladačky a končí zavesená u spokojného zákazníka v kúpeľni. Dnes vám preto v rámci nášho seriálu o výrobe kúpeľňového nábytku predstavíme kolegu Michaela, na ktorého pracovisku začína výroba každej skrinky, ktorú vyrobíme. 

Pekne poporiadku

Michael pracuje v Dreji už 2 roky a je už ostrieľaným operátorom, ktorý si so svoimi mašinami dokonale rozumie a dohromady tvoria spoľahlivý tandem. Náplňou jeho práce je obsluha automatickej formátovacej píly a príprava naformátovaných dielcov pre ďalšie pracovisko. V našom prípade pre olepovačku alebo lakovňu. Okrem píly má k ruku aj druhú z mašín, robotický nakladač, kde celý proces výroby kúpeľňového nábytku začína.

Michael - operátor pilyAutomatická formátovacia píla a robotický nakladač sú jednými z našich technologických pomocníkov, vďaka ktorým je výroba kúpeľňového nábytku jednoduchšia a efektívnejšia.

Robotický nakladač, ktorému v Dreji hovoríme „pavúk“ si „žije“ v rozľahlom sklade plošného materiálu. Ten si robot tiež sám spravuje, vrátane preberania materiálu od našich kolegov, ktorí materiál zloží na určenom mieste, kde si ho prevezme robot. Pomocou veľkej platformy ho potom presúva tam, kde ho potrebuje zložiť. Je to ale chytrolín a materiál si skladá podľa obrátky, druhu dosky, veľkosti a pod. A ako si materiál zdvíha? Jednoducho. Robot je vybavený "prísavkami", vďaka ktorým dosku uchopí, zdvihne a odíde s ňou na vybrané miesto v sklade alebo rovno na pílu. 

Automatický nakladač plošného materiáluPavúk, ako mu hovoríme, je vybavený praktickými prísavkami, s ktorých pomocou si daný materiál zdvihne a presunie, kam sa mu zachce. Nie tak úplne. Je riadený programom. 

Na činnosť robotického nakladača nadväzuje automatická formátovacia píla, ktorá je programovo previazaná so skladovým robotom. Dohromady tvoria veľmi efektívnu dvojicu riadenú špeciálnym programom, ktorý ovláda Michael. Podľa jeho pokynu naloží robot v sklade daný materiál a presunie ho na pílu, ktorá ho s presnosťou na 0,1 mm nareže. Vypadá to jednoducho, že? 

Ako vyzerá Michaelov pracovný deň?

Michael chodí na dvojzmennú prevádzku a strieda sa s kolegom Tomášom. V Dreji si na čistom prostredí zakladáme, takže si chlapci odovzdávajú pracovisko vždy perfektne upratané. Avšak ešte kým začnú, skontrolujú, či je všetko v poriadku, prípadne prevedú základnú údržbu. Dôležité je, aby rezacie kotúče píly boli v poriadku a ostré alebo aby mali chlapci pri svojom pracovisku manipulačné vozíky, na ktorých sa prepravuje narezaný materiál pre ďalšie pracovisko. V poslednom rade potom prevetrajú robotický nakladač, či ešte nespí.

Michael - obsluha pilyAj keď je píla vysoko presná, je Michael zodpovedný za precíznosť a kvalitu narezaných dielov. Vďaka starostlivej práci Michaela a jeho kolegov si potom môžeme dovoliť dávať na naše výrobku predĺženú záruku 5 rokov.

Parťáci so strojmi

Ako už bolo povedané, roboti zastanú veľkú časť práce. Skladový robot naloží, píla rýchlo dielec nareže, ale ďalšia "fuška" už je na Michaelovi. V súčinnosti s pílou odoberá narezané diely a podľa programov ich zakladá pre ďalšie formátovanie. Výsledkom sú jednotlivé dielce kúpeľňových skriniek. Steny korpusu, čela alebo dna zásuviek, rôzne výstuhy a ďalšie komponenty nábytku. Tým ale jeho práca zďaleka nekončí. Dielik po dieliku musí oštítkovať, teda vybaviť ho informáciami pre ďalšie pracovisko a nakoniec všetko vyskladať na pripravené manipulačné vozíky. 

Michael - operátor automatické pilyPráca s pílou vyžaduje veľké sústredenie a obratnosť. Nebezpečenstvo obsluhe ale nehrozí. Píla je vybavená bezpečnostným zariadením, ktoré vylučuje ohrozenie operátora zo strany rezacích kotúčov.

Všetko máme dokonale premyslené. Ako program riadenia robotického nakladača, tak formátovacie píly, ale aj následný proces. Štítky jednotlivých dielcov totiž obsahujú všetky informácie pre ďalšie pracovisko. Základom je čiarový kód, vďaka ktorému potom ďalšia obsluha alebo vychystávači vedia, akej skrinke dielec patrí a ako s ním ďalej naložiť. Od olepovačky, cez lakovňu, až na montáž. Všetci vedia, čo majú s daným dielcom urobiť.

Příprava pro další pracovištěOštítkovať, naložiť na manipulačné vozíky a pripraviť pre ďalších kolegov. Zo skladu narezaného materiálu potom jednotlivé dielce mieria na olepovačku alebo na našu celkom novú robotickú linku.

Michael podrobnejšie

Ešte kým mu položíme pár otázok, by sme na neho mali niečo prezradiť. Minule to bol Jarda a jeho cukrárska záľuba. A čo máme na Michaela? Je to kovaný fanúšik futbalovej Sparty.

Na záver jme Michaelovi položili pár otázok.

Michael, ako sa ti v Dreji pracuje?

Príjemne, aj keď vždy sa dá niečo zlepšiť. Dôležité je, že tá práca nie je monotónna. Naviac tu máme čisto. Takže áno, je tu fajn. 

Čo ťa na tvojej práci baví?

Stroje. Zádrhel sa občas objaví, to je u strojov normálne, ale väčšinou všetko odsýpa a to je najdôležitejšie.

V skratke, ako vyzerá tvoj deň v práci?

Vždy prídem skôr, teda keď idem na popoludňajšiu. Stihnem kafe, cigaretku, prejsť športové výsledky, a potom hurá k linke. Upratať, pripraviť pílu a manipulačné vozíky a môže sa to rozbehnúť.

Vyhovuje ti dvojzmenná prevádzka?

Ide to. Síce mám radšej striedanie denná-nočná, ale aj tak to parádne skĺbim s osobným životom.

Čo by si odkázal záujemcom o prácu v Dreji?

Nebojte sa! Pokiaľ pracujete, zarobíte si. Majster Jarda je v pohode, dokáže byť síce prísny, ale keď plníte normy, je to pohoda. Nikto sa tu na nás nepozerá ako na čísla pri páse.

Čo povedať na záver?

Snáď len popriať Michaelovi, aby sa mu u nás aj naďalej dobre pracovalo a aby jeho mechanickí kolegovia aj naďalej bezchybne fungovali. Vám čitateľom, pokiaľ vás zaujalo dnešné čítanie, je k dispozícii aj náš predošlý článok o Jardovi, majstrovi vo výrobe a pre záujemcov o prácu aj náš celkom nový kariérny web www.karieradrevojas.cz.

Na úplný záver potom jedno prekvapenie, krásne video, kde uvidíte Michaela a oba stroje v akcii.

Tak peknú zábavu! 

Nedarí sa vám nájsť,
čo potrebujete?

kontakt

Barbora Stoklasová

+420 461 653 937
Po-Pia 8-17 hod

info@dreja.sk

Alebo sa pozrite do našej poradne, kde nájdete najčastejšie otázky na naše produkty.

Šup sem s otázkou

Článok pre vás napísal

autor - Lukáš Víšek Lukáš Víšek Ďalšie články od autora

* Povinná položka

Pridať komentár ku článku

*
*
*

Nový katalóg

Schválne sa teraz pozrite, že stojí naozaj za to.

Prezrieť katalóg
 

Originálny design

 

Nábytok na mieru

 

5 rokov záruka

Sme (skoro) všade. Hľadajte a nájdete nás na:


Odoslaním reakcie na tento inzerát poskytujete prevádzkovateľovi svoje osobné údaje za účelom a po dobu realizácie výberového konania. V súvislosti so spracovaním osobných údajov máte príslušné práva: (i) na prístup k osobným údajom, (ii) na opravu či doplnenie nepresných alebo nepravdivých osobných údajov, (iii) na vymazanie osobných údajov, ak už osobné údaje nie sú potrebné pre účely, pre ktoré boli zhromaždené či inak spracované, alebo ak zistíte, že boli spracované protiprávne, (iv) na obmedzenie spracovania osobných údajov vo zvláštnych prípadoch (v) na prenositeľnosť údajov a (vi) na vznesenie námietky, po ktorej spracovanie Vašich osobných údajov bude ukončené, ak sa nepreukáže, že existujú závažné oprávnené dôvody pre spracovanie, ktoré prevažujú nad Vašimi záujmami alebo právami a slobodami, predovšetkým pokiaľ je dôvodom prípadné vymáhanie právnych nárokov a (vii) obrátiť sa na Úrad pre ochranu osobných údajov. Ďalšie informácie o spracovaní údajov spoločnosťou LMC s.r.o., IČO: 264 41 381, so sídlom Praha 7, Jankovcova 1569/2c, PSČ 170 00 poskytuje poverenec pre ochranu osobných údajov Jan Svoboda, e-mail: Jan.Svoboda@lmc.eu, resp. sú dostupné na https://www.lmc.eu/cs/zasady-ochrany-soukromi/.