Ako vybrať záchodovú dosku?

29. 11. 2022

Zháňate záchodovú dosku a neviete, kde začať? Mnoho zákazníkov sa pri výbere dosky na WC sústredí iba na dizajn. To ale nestačí. Správna záchodová doska musí byť predovšetkým kompatibilná s vašou toaletou. Aby vás pri výbere nič neprekvapilo, pripravili sme návod, ako WC dosku zmerať a následne vybrať tú správnu. Poradíme vám tiež, aké špeciálne typy sedadiel môžete na trhu zohnať. 

Ako zmerať záchodovú dosku 

Obecne platí, že by sa mala záchodová doska kupovať súčasne s toaletou. V ideálnom prípade by potom záchodová doska mala byť od rovnakej značky a z rovnakého radu ako klozet. Pokiaľ už toaletu máte a zháňate dosku samostatne, napríklad pretože sa vám tá stará rozbila alebo nie je dostatočne komfortná, bude potrebné vziať do ruky meter. Najlepšie sa vám bude pracovať s metrom stáčacím, ak ho ale nemáte k dispozícii, poslúži tiež meter skladací alebo krajčírsky.

Napriek tomu, že sa môže meranie záchoda zdať ako zbytočnosť, opak je pravdou. Namerané hodnoty vám umožnia vybrať takú dosku, ktorá bude na záchod perfektne sedieť a zaistí vám potrebné pohodlie a bezpečnosť. Poďme si predstaviť tie najdôležitejšie čísla, ku ktorým by vaše meranie malo smerovať.

  • A  rozstup (vzdialenosť medzi otvormi pre uchytenie sedadla k záchodovej mise)
  • B  vonkajšia šírka 
  • C  vonkajšia dĺžka
  • D  celková dĺžka (od pántov až po okraj dosky)
  • E – vnútorná šírka
  • F  vnútorná dĺžka
Jak změřit záchodové prkénko - výška, šířka
Rozmery záchodovej dosky

Náš tip: Chcete mať istotu, že sa v hodnotách počas merania nestratíte a nedopustíte sa žiadnej chyby? Vytvorte, alebo si stiahnite náš náčrt záchodovej dosky a zapisujte namerané miery priamo doňho. 

Základné kritériá výberu dosky na WC 

Ponuka záchodových dosiek je v dnešnej dobe skutočne široká. Líšia sa v rozmeroch, materiáloch, tvare, dizajne, ale aj mechanizme zatvárania, a samozrejme cene. Na ďalších riadkoch sa zameriame na všetky kritériá, ktoré by ste pri výbere mali zvážiť. 

Veľkosť záchodovej dosky

Ako dosku na záchod správne zmerať už viete. Teraz len stačí namerané hodnoty využiť v praxi. Pamätajte pritom, že neexistuje žiadna univerzálne sediaca doska na všetky toalety. Vždy je potrebné vyberať podľa rozmerov konkrétneho záchoda. Niektorí zákazníci si dokonca zaobstarávajú záchodovú dosku na mieru. 

Materiál WC dosky

Kvalitné materiály predstavujú základ každého funkčného produktu, a ani záchodové dosky nie sú výnimkou. Vzhľadom k tomu, že bude WC doska používaná mnohokrát denne, vyplatí sa investovať do odolných materiálov, ktoré vám budú slúžiť mnoho rokov. 

Jedným z najčastejšie využívaných materiálov je duroplast. Veľkou výhodou tohto materiálu je vysoká odolnosť proti mechanickému poškodeniu a farebná stálosť. Okrem toho oceníte, že pri dosadnutí nechladí. Z duroplastu je vyrobená aj záchodová doska, kterú nájdete v ponuke Dreja. Medzi ďalšie materiály patriace do tzv. termoplastov radíme polypropylén. Záchodové dosky z polypropylénu taktiež pri dosadnutí nechladia a predstavujú lákavý kompromis medzi cenou a kvalitou.

Stretnúť sa môžete tiež s WC doskami z masívneho dreva, za ktorých hlavnú prednosť sa dá považovať dlhá životnosť. Obľúbené sú aj modely z lakovaných MDF dosiek, ktoré sa najčastejšie využívajú na výrobu záchodových dosiek v dekore dreva alebo s motívmi. Ak sa rozhodnete zadovážiť lacnú záchodovú dosku z obyčajného plastu, dajte si pozor na to, aby nebola príliš tenká a ľahká. V takom prípade by totiž mohlo hroziť jej prasknutie.

Dřevojas záchodové prkénko hranaté
Záchodová doska MY 2 s toaletou Myjoys My 2

Materiál úchytov pre WC dosky

Na materiál by ste si mali dať pozor nielen u samotnej dosky, ale aj u ďalších dielov. Pánty alebo úchyty slúžia na to, aby bola WC doska pevne a spoľahlivo pripevnená ku klozetu. Stretnúť sa môžete s plastovými, kovovými, nerezovými alebo napríklad mosadznými pántmi. Zatiaľ čo najlacnejšie WC dosky bývajú vybavené plastovými pántmi, duroplastové sedadlá väčšinou disponujú úchytmi z kovu či nerezu. Ak zháňate drevené sedadlo, budú ho po dizajnovej stránke skvele dopĺňať mosadzné pánty. 

Tvar sedadla na WC

Patríte medzi fanúšikov minimalizmu, ktorým sa viac páčia hranaté záchodové dosky? Alebo uprednostňujete eleganciu a siahnete po zaoblenej doske? Rozhodnutie záleží len na vašich preferenciách a štýle, do ktorého ste sa rozhodli kúpeľňu či samostatný záchod ladiť. V našej ponuke nájdete ako zaoblenú dosku MY1, ktorá je kompatibilná s toaletou Myjoys MY1, tak aj hranatú dosku MY2, ktorá bude dokonale sedieť na toaletu Myjoys MY2

Bílé prkénko na záchod s mechanismem soft close
Hranatá záchodová doska MY 2

Dizajn záchodovej dosky

Veľmi individuálna je aj voľba dizajnu záchodovej dosky. Úplnou klasikou je WC doska v bielom prevedení. To si obľúbite pre jeho nadčasovosť a fakt, že sa hodí do všetkých kúpeľní. Ďalej sú medzi zákazníkmi populárne čierne záchodové dosky, ktoré pôsobia luxusne a originálne. Milovníci prírody a útulného prostredia pravdepodobne ocenia drevenú záchodovú dosku. Zohnať ale môžete aj iné farebné prevedenia, alebo si zaobstarať WC dosku s motívom

Mechanizmus zatvárania WC dosky

Podľa toho, akým spôsobom funguje sklápanie, rozlišujeme dva základné typy záchodových dosiek. Prvým typom sú sedadlá s klasickým sklápaním. Výhodou týchto sedadiel je nižšia cena. Na druhú stranu ale musia byť používané s určitou mierou opatrnosti, aby nedošlo ku zničeniu dosky, poškodeniu záchodovej misy alebo úrazu. Obzvlášť veľký pozor si dávajte pri manipulácii s ťažkou doskou (napr. z dreva), ktorá by škodu na mise mohla spôsobiť ľahšie. Klasické sklápanie nie je vhodné pre deti, keďže pri ňom hrozí škripnutie prstov. 

Obľúbenou alternatívou sú tzv. Soft Close záchodové dosky, ktoré sú samosklápacie. Skvelou voľbou budú predovšetkým pre tých z vás, ktorých nebaví ohýbať sa pri každom skladaní dosky. Ich hlavnou výhodou je bezpečnostný mechanizmus, ktorý zaisťuje, že doska dosadá na keramickú misu dostatočne pomaly, ticho a neponičí ju. Ako doska MY 1, tak aj model MY 2 z našej ponuky disponujú Soft Close mechanizmom zatvárania. 

Montáž WC sedadla

Zatiaľ čo pre niektorých je montáž dosky úplná hračka, iní by sa tomuto procesu najradšej vyhli alebo si ju aspoň uľahčili. A práve pre tých z vás máme skvelú správu. V našom sortimente nájdete WC sedadlo, ktoré sa dá inštalovať tzv. na jedno kliknutie. Môžete nám veriť, že to zvládne úplne každý. Na one-click inštalácii je naviac skvelé, že rovnako, ako sa dá sedadlo jednoducho namontovať, môžete kedykoľvek uskutočniť aj jeho demontáž. To oceníte predovšetkým pri upratovaní, ktoré bude vďaka tomu o niečo pohodlnejšie a dôkladnejšie. 

Cena dosky na záchod

Nech už vyberáme akýkoľvek produkt, je pre nás dôležitá cena. Na trhu so záchodovými doskami nájdete modely za 100 Kč, 1 000 Kč, ale aj 5 000 Kč a viac. Cena sa odvíja predovšetkým od druhu materiálu a špeciálnych funkcií.

V rádoch nižších stoviek korún nájdete také záchodové dosky s klasickým sklápaním, ktoré sa vyrábajú z lacného plastu a nemajú príliš dlhú životnosť. Nedá sa však povedať, že by pre žiadny účel nemohli byť dostačujúce.

Medzi WC sedadlami, ktorých cena sa pohybuje od 20 do 70 Euro, nájdete o poznanie kvalitnejšie kusy. V tejto cenovej relácii sa na výrobu najčastejšie využíva duroplast alebo polypropylén. Navyše tu nájdete okrem WC dosiek s obyčajným sklápaním aj modely vybavené systémom Soft Close.

Ak je váš budget na nákup záchodovej dosky napriklad 300 Euro, budete si môcť dopriať vysokokvalitné sedadlá s pokročilými funkciami. Pre extra náročných používateľov sa vyrábajú aj luxusné WC dosky, za ktoré zaplatíte rádovo 220 až 640 Euro. O tom, čo všetko môžete od špeciálnych WC sedadiel očakávať, sa viac dozviete na ďalších riadkoch. 

Špeciálne WC sedadlá 

Úplná väčšina domácností si vystačí s klasickou záchodovou doskou z kvalitných materiálov, to ale neznamená, že si na svoje nemôžu prísť aj náročnejší používatelia so špecifickými požiadavkami. Nasledujúci zoznam vám priblíži, aké špeciálne sedadlá sa dajú na trhu zohnať a v akých prípadoch prídu vhod. Pripravte sa však na to, že sa ich nákup pravdepodobne výrazne predraží. 

Bidetové sedadlo na WC

Zatiaľ čo v niektorých zemiach sú bidetové sedadlá súčasťou každej bežnej domácnosti, v Českej republike je tento typ sedadiel ešte len na vzostupe. Predstavujú dobrú voľbu, ak nemáte v kúpeľni miesto nazvyš, ale chcete si dopriať maximálne pohodlie a hygienu

Bidetové sedadlá na WC sa postarajú nielen o umývanie a sušenie vašich intímnych partií, ale napríklad aj o masáž. Pre jednoduché ovládanie býva tento typ sedadiel vybavený postranným mechanickým alebo dotykovým panelom. Pomocou neho si budete môcť navoliť napríklad to, akú teplú vodu na umývanie preferujete. 

Vyhrievaná záchodová doska 

Vyhrievané sedadlá bývajú často súčasťou elektronických bidetov. Už u materiálov sme narazili na to, že niektorá doska po dosadnutí chladí viac a iná menej. Medzi bežnými sedadlami robí rozdiel hlavne druh materiálu. 

Ak vám chladná doska naozaj vadí, môžete na tento problém jednoducho vyzrieť práve s vyhrievanou doskou na WC. Aby ste mohli regulovať, ako veľmi bude hriať, opäť využijete postranný ovládací panel. Dôležité je aj to, aby bola vyhrievaná doska vybavená ochranným systémom proti prehiatiu.

Pozor! V žiadnom prípade neodporúčame na WC používať bavlnené alebo iné poťahy. Predišli by ste síce tomu, že vás bude doska pri dosadnutí chladiť, ale na druhú stranu sa jedná o vysoko nehygienické a nepraktické riešenie. 

Samočiastiace WC sedadlo

Potrpíte si na čistote a hygiene? Medzi modernými WC sedadlami nájdete aj modely, ktoré sú vybavené špeciálnou čistiacou jednotkou. Samočistiace záchodové dosky v praxi fungujú tak, že sa po každom použití otočia o 360° a počas otočky sa v čistiacej jednotke vydezinfikujú. Vďaka tomuto mechanizmu zabránite nadmernému prenosu baktérií, nech už toaletu využíva akýkoľvek počet osôb. 

WC dosky s antibakteriálnou povrchovou úpravou

Čistoty nie je nikdy dosť a na záchode to platí dvojnásobne. Ak nechcete investovať do samočistiacich modelov, bude pre vás sedadlo s antibakteriálnou úpravou stávka na istotu. Nájdete ju ako u finančne nákladných elektronických modelov, tak aj cenovo dostupných sedadiel. 

Detská záchodová doska

Ak máte deti, určite viete, ako ťažké je naučiť ich chodiť na záchod. Veľkým pomocníkom pri tom môže byť detské sedadlo, ktoré sa jednoducho nasadí na existujúcu dosku a po použití opäť odoberie, alebo je súčasťou WC a v prípade potreby sa sklopí ako klasický poklop na WC. Využijú ho ako deti, ktoré sa zatiaľ boja chodiť na bežné WC, tak aj tie, ktoré to síce zvládajú, ale zmenšený otvor sedadla je pre nich príjemnejší. 

Sedadlo na WC pre seniorov a handicapovaných

Sedadlá na WC, ktoré sú určené pre osoby v pokročilom veku alebo handicapované, sa od bežných dosiek líšia tvarom, spevnenými kovovými kĺbmi alebo napríklad vyvýšenou dosadacou plochou. Cieľom týchto špeciálnych dosiek je spríjemniť používanie WC osobám so zníženou pohyblivosťou. Pre tieto účely sa často používajú aj držadlá k WC, ktoré slúžia ako pevná opora pri vstávaní zo záchodu. 

Čo si prikúpiť ku záchodovej doske 

Premýšľate, čo ďalšie by sa vám v kúpeľni či na WC mohlo hodiť? Máme pre vás potrebnú dávku inšpirácie. Pozrite sa, čo ďalšie by vás v ponuke Dreja mohlo zaujať:

Ak si s výberom záchodovej dosky stále neviete rady, neváhajte sa na nás obrátiť. Radi vám poradíme prostredníctvom emailovej adresy info@dreja.sk alebo telefonicky na +420 461 653 937. Pre viac tipov zo sveta kúpeľní odporúčame venovať pozornosť ďalším článkom z poradne alebo blogu. Dozviete sa tu napríklad, ako správne vybrať záchod. Sme český výrobca kúpeľňového nábytku Dreja s tradíciou už od roku 1993.

Označené položky * sú povinné

Máte otázku? Napíšte nám.
Vyplňte nižšie uvedený formulár a my to zariadime.

*
*
*

Odoslaním súhlasím so spracovaním osobných údajov.


Odoslaním reakcie na tento inzerát poskytujete prevádzkovateľovi svoje osobné údaje za účelom a po dobu realizácie výberového konania. V súvislosti so spracovaním osobných údajov máte príslušné práva: (i) na prístup k osobným údajom, (ii) na opravu či doplnenie nepresných alebo nepravdivých osobných údajov, (iii) na vymazanie osobných údajov, ak už osobné údaje nie sú potrebné pre účely, pre ktoré boli zhromaždené či inak spracované, alebo ak zistíte, že boli spracované protiprávne, (iv) na obmedzenie spracovania osobných údajov vo zvláštnych prípadoch (v) na prenositeľnosť údajov a (vi) na vznesenie námietky, po ktorej spracovanie Vašich osobných údajov bude ukončené, ak sa nepreukáže, že existujú závažné oprávnené dôvody pre spracovanie, ktoré prevažujú nad Vašimi záujmami alebo právami a slobodami, predovšetkým pokiaľ je dôvodom prípadné vymáhanie právnych nárokov a (vii) obrátiť sa na Úrad pre ochranu osobných údajov. Ďalšie informácie o spracovaní údajov spoločnosťou LMC s.r.o., IČO: 264 41 381, so sídlom Praha 7, Jankovcova 1569/2c, PSČ 170 00 poskytuje poverenec pre ochranu osobných údajov Jan Svoboda, e-mail: Jan.Svoboda@lmc.eu, resp. sú dostupné na https://www.lmc.eu/cs/zasady-ochrany-soukromi/.OCHRANA OSOBNÝCH ÚDAJOV

V súvislosti s novým nariadením EU 2016/679 o ochrane osobných údajov (GDPR) si Vás dovoľujeme požiadať o udelenie súhlasu so spracovaním osobných údajov.

Vyplnením formulára s vašou otázkou udeľujete súhlas so zaradením všetkých jeho osobných a iných údajov v rámci tohto formulára, ako i ďalších údajov získaných pri obchodnom styku (ďalej len „osobné údaje“) do databázy správcu (ďalej tiež ako „správca“), t. j. Dřevojas, v. d., so sídlom Pražská 50, Svitavy, 568 02, IČ:42193940, a s ich spracovaním, a to i prostredníctvom prevádzkovateľom poverených sprostredkovateľov (ďalej ako „sprostredkovateľ“).

Osobné údaje budú spracované pre obchodné a marketingové potreby prevádzkovateľa, vrátane ponúkania obchodu a služieb, ako aj zasielania obchodných zdelení okrem iného prostredníctvom elektronických prostriedkov v zmysle zákona č. 480/2004 Sb, o niektorých službách informačnej spoločnosti.

Súhlas sa poskytuje na dobu do odvolania súhlasu. Registrovaný berie na vedomie, že má práva podľa ust. § 11 a § 21 zákona č. 101/2000 Sb., o ochrane osobných údajov, t. j. predovšetkým, že poskytnutie osobných údajov je dobrovoľné a že má právo prístupu k osobným údajom. Každý subjekt údajov, ktorý zistí alebo sa domnieva, že prevádzkovateľ alebo sprostredkovateľ vykonáva spracovanie jeho osobných údajov, ktoré je v rozpore s ochranou súkromného a osobného života subjektu údajov alebo v rozpore so zákonom, môže a) požiadať prevádzkovateľa alebo sprostredkovateľa o vysvetlenie, b) požadovať, aby prevádzkovateľ alebo sprostredkovateľ odstránil takto vzniknutý stav; predovšetkým sa môže jednať o blokovanie, vykonanie opravy, doplnenie alebo likvidáciu osobných údajov.OCHRANA OSOBNÝCH ÚDAJOV

V súvislosti s novým nariadením EU 2016/679 o ochrane osobných údajov (GDPR) si Vás dovoľujeme požiadať o udelenie súhlasu so spracovaním osobných údajov.

Vyplnením formulára udeľujete súhlas so zaradením všetkých jeho osobných a iných údajov v rámci tohto formulára, ako i ďalších údajov získaných pri obchodnom styku (ďalej len „osobné údaje“) do databázy správcu (ďalej tiež ako „správca“), t. j. Dřevojas, v. d., so sídlom Pražská 50, Svitavy, 568 02, IČ:42193940, a s ich spracovaním, a to i prostredníctvom prevádzkovateľom poverených sprostredkovateľov (ďalej ako „sprostredkovateľ“).

Osobné údaje budú spracované pre obchodné a marketingové potreby prevádzkovateľa, vrátane ponúkania obchodu a služieb, ako aj zasielania obchodných zdelení okrem iného prostredníctvom elektronických prostriedkov v zmysle zákona č. 480/2004 Sb, o niektorých službách informačnej spoločnosti.

Súhlas sa poskytuje na dobu do odvolania súhlasu. Registrovaný berie na vedomie, že má práva podľa ust. § 11 a § 21 zákona č. 101/2000 Sb., o ochrane osobných údajov, t. j. predovšetkým, že poskytnutie osobných údajov je dobrovoľné a že má právo prístupu k osobným údajom. Každý subjekt údajov, ktorý zistí alebo sa domnieva, že prevádzkovateľ alebo sprostredkovateľ vykonáva spracovanie jeho osobných údajov, ktoré je v rozpore s ochranou súkromného a osobného života subjektu údajov alebo v rozpore so zákonom, môže a) požiadať prevádzkovateľa alebo sprostredkovateľa o vysvetlenie, b) požadovať, aby prevádzkovateľ alebo sprostredkovateľ odstránil takto vzniknutý stav; predovšetkým sa môže jednať o blokovanie, vykonanie opravy, doplnenie alebo likvidáciu osobných údajov.


Nový katalóg

Schválne sa teraz pozrite, že stojí naozaj za to.

Prezrieť katalóg
 

Originálny design

 

Nábytok na mieru

 

5 rokov záruka

Sme (skoro) všade. Hľadajte a nájdete nás na:


Odoslaním reakcie na tento inzerát poskytujete prevádzkovateľovi svoje osobné údaje za účelom a po dobu realizácie výberového konania. V súvislosti so spracovaním osobných údajov máte príslušné práva: (i) na prístup k osobným údajom, (ii) na opravu či doplnenie nepresných alebo nepravdivých osobných údajov, (iii) na vymazanie osobných údajov, ak už osobné údaje nie sú potrebné pre účely, pre ktoré boli zhromaždené či inak spracované, alebo ak zistíte, že boli spracované protiprávne, (iv) na obmedzenie spracovania osobných údajov vo zvláštnych prípadoch (v) na prenositeľnosť údajov a (vi) na vznesenie námietky, po ktorej spracovanie Vašich osobných údajov bude ukončené, ak sa nepreukáže, že existujú závažné oprávnené dôvody pre spracovanie, ktoré prevažujú nad Vašimi záujmami alebo právami a slobodami, predovšetkým pokiaľ je dôvodom prípadné vymáhanie právnych nárokov a (vii) obrátiť sa na Úrad pre ochranu osobných údajov. Ďalšie informácie o spracovaní údajov spoločnosťou LMC s.r.o., IČO: 264 41 381, so sídlom Praha 7, Jankovcova 1569/2c, PSČ 170 00 poskytuje poverenec pre ochranu osobných údajov Jan Svoboda, e-mail: Jan.Svoboda@lmc.eu, resp. sú dostupné na https://www.lmc.eu/cs/zasady-ochrany-soukromi/.